Fareler ve İnsanlar (John Steinbeck)


İnsan yanında biri olmazsa delirir.

Fareler ve İnsanlar (John Steinbeck)

“Yollara düşüp çiftliklerin kapısını çalıp iş arayan yüzlerce adam gördüm ben. Hepsinin sırtında battaniyesi kafasında da aynı kahrolası hayal vardır. Yüzlercesini gördüm ben onların. Gelir, çalışır, giderler ve işte her birinin aklında küçücük bir arazi hayali vardır. Ama içlerinden biri bile alamaz o küçücük araziyi. Cennete gitmek gibi bir şeydir arazi alma hayali de. Herkes küçük bir toprak ister. Ben bir sürü kitap okudum burada. Cennete giden olmamıştır, arazi alan da. Bu kafalarında gezip duran bir hayaldir sadece. Bütün gün onu anlatıp dururlar ama bir türlü gerçekleştiremezler.”

“Seni pislik,” dedi iğrenerek. “Becerdin sonunda işte, menün musun şimdi bu yaptığına? Herkes biliyordu ortalığı karıştıracağını senin. Bir işe yaradığın da yoktu. Şimdi istesen de bir işe yarayamazsın, seni pis sürtük.” Burnunu çekerek ağlamaya başladı, sesi de titriyordu: “Bahçeyi çapalayıp bulaşıkları yıkayacaktım, böylece yardım edecektim çocuklara.” Sustu bir an, sonra mekanik bir ses tonuyla yineledi aynı sözleri: “Kasabaya bir sirk gelirse ya da beyzbol oynanırsa… gideriz hemen… ‘şimdi boş ver işi’ der gideriz hemen. Kimseden izin istemeyiz. Hem domuzlarımız, hem de tavuklarımız olacak… kış geldi mi… yağmur yağdığında… içi dolu küçük sobamızın… başında oturacağız.” Gözleri yaşlarla doldu, arkasını dönüp yumru şeklindeki bileğiyle sert sakalını ovuşturarak yavaş adımlarla ahırdan çıktı.

Yukarıda kitaptan iki kısa alıntı yaptım, aşağıda da arka kapağı okuyabilirsiniz.

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir geçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani ayrıntıları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu nedenle eserleri edebi değeleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterlerdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz, insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de konu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine ilham veren Robert Burns şiirindeki gibi; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…”

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.