Tek Yol (Aziz Nesin)


Bütün yollar bana kapalıydı, önümde yalnız tek yol vardı.

Tek Yol (Aziz Nesin)
”Bu roman kahramanını 1951 yılında Üsküdar Paşakapısı Cezaevi’nde tanımıştım. Elli yaşın üstünde sabıkalı bir sahteciydi. Romanda tastamam bu adamı anlattığımı söyleyecek değilim. Hatta anlattığım hiç de bu adam değildir denebilir. Ama romanda anlattığım Paşazade’yi bana esinleten canlı kaynak, cezaevinde tanımış olduğum o sabıkalı sahteci Paşazade olmuştur.

Sabıkalarını artırıp üreterek anlatmaktan beğeni, hatta onur duyan ünlü kadın avcısı Eyüplü Halit, sahte gazeteci Mahmut Saim ya da Muslukçu Tevfik gibi sabıkalılardan ayrımı vardı. Paşazade başına gelen bu belalar için, öbürleri gibi, ‘Elden ne gelir, yazgım böyleymiş… Alınyazım bu…’ diye kendisini avutmazdı. O vicdanını susturmak için suç işlemesine daha beşeri bir gerekçe uydurmuştu; şöyle derdi:
-Tek yol kalmıştı: Sahtecilik…
-Başka hiçbir umarım yoktu, sahtecilik yapmak zorundaydım…
-Bütün yollar bana kapalıydı, önümde yalnız tek yol vardı.
İşte bu romana ‘Tek Yol’ adı verişim bundandır. Bu yüzden ‘çaresiz kalanların’ ya da ‘çaresiz kaldığını sananların’ romanını yazmak istedim.”
Romanın ”giriş” bölümünden
Yukarıda ki giriş bölümünden alıntı kitabın arka sayfasından. Bana çekici gelen de yukarıda yazılanlar oldu. Tabii ki Aziz Nesin’e ait olması okunması için başlı başına bir sebep ancak hikayesiyle de kendinizi kaptıracağınız bir roman olduğu muhakkak. Anlatım tarzı yazarın aralara girmesi ile film tadını verirken, basma kalıp sözle anlatacak olursak yer yer düşündüren yer yer güldüren bir hikaye. Ben çok severek keyif alarak okudum. Bazı yerlerde sesli güldüğüm de doğrudur. Yazarın da birçok yerde belirttiği üzere hatta kahramanın kendisinin de çok yerde ‘bu kadar da olmaz diyorsunuzdur’ diye fikrini söylemesi başından geçenleri okurken gerçekten de kahramanın inandırıcılığını sorgulatıyor.. Herkese tavsiye ederim.

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.