Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale (Osman Balcıgil)


Afife Jale’nin Mücadele Dolu Hayatı ve Soluk Kesen Romanı

Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale (Osman Balcıgil)
Osmanlı’nın ilk Müslüman kadın oyuncusuydu Afife Jale.
Babasından Şeyhülislam’a, Dahiliye Nazırı’ndan Şehremini’ye kadar kimler uğraşmadı ki onunla, yılmadı.
Teyzesinin oğlu çok aşıktı güzel kıza. O da seviyordu dünya yakışıklısı delikanlıyı. Aralarına önce sahne, sonra Afife’nin ”beyninde taşıdığı hançer” girdi.
”Bir Bahar Akşamı” ikinci aşkı Selahattin’e (Pınar) rastladı Afife. Büyük bir aşkla sarıldı ünlü sanatçı güzel Afife’ye.
Paşa dedesinin de tutkusu olan tiyatroya beşikten mezara ve ölümüne bağlı kaldı Afife.
Son nefesini Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde verirken, ”gözlere yıldız tozu serpmeyi” sürdürüyordu kuşkusuz.
Osman Balcıgil, satış rekorları kıran Celile, Yeşil Mürekkep ve İpek Sabahlık’ta olduğu gibi, Nefesi Tutku Olan Kadın Afife Jale’de de yaşadığımız coğrafyanın tarihsel ve toplumsal derinliklerine büyük bir ustalıkla iniyor.
Aslında yukarıda kitap arkasında anlatılanlar çok güzel bir özet sunuyor bize. Ben çok merak ederek aldığım bu kitabın her satırından çok etkilendim. Böyle bir yeteneğin bu şekilde harcanmış olması, değerlendirilememiş olması beni derinden yaraladı. Her zaman kraldan çok kralcı olanları tarih sahnesinde pek çok kez gördük, okuduk, öğrendik. Bu kitapta da bu tip kişilere rastlıyoruz. İnsanların hayatlarını nasıl da mahvettiklerini sonra da hiçbir şey yapmamış gibi hayatlarına devam ettiklerini hayretle okudum. Bize ‘temiz insanlardan oluşan bir toplum varmış eskiden’ gibi bir düşünce hasıl olmuş olsa da aslında o dönemde de ne kadar kötü insanların olduğunu üzülerek okudum. Sözün özü bana göre kendisinin de payı olan bu kötü gidiş harika bir yeteğin yok olmasına ve kötü bir sona sebep olmuş… Tek kelime ile tanımlarsak acıklı bir bir hayat hikayesi…

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.