Bay Mercedes (Stephen King)


Anlaşamayacağımız konusunda anlaştık.

Bay Mercedes (Stephen King)

Gri Mercedes 9 – 10 Nisan 2009

Augie Odenkirk’ün göstergede yazan onca kilometreye rağmen tıklamadan giden 1997 model bir Datsun’u vardı. Ancak benzin özellikle de işsiz biri için pahalıydı ve belediye şehrin diğer ucundaydı. Bu yüzden arabasını almak yerine, gece kalkan son otobüse binmeye karar verdi. Sırtında çantası ve kolunun altında rulo yaptığı uyku tulumuyla otobüsten indiğinde saat on biri yirmi geçiyordu. Uyku tulumunu almakla doğru bir karar vermişti ve zaman onu haklı çıkaracak, saat üçe doğru feci bir soğuk ve sis bastıracaktı.

“İyi şanslar evlat,” dedi şoför basamakları inen yolcusunu uğurlarken. “Bence buraya ilk gelen kişi olduğun için sana bir ödül vermeliler.”

Debbie’nin Mavi Şemsiyesi

Brady Hartsfield, saat yedi buçuk olup güneş batmaya başlayana dek batı yakasının sokaklarını turluyor. İlk müşterileri saat üç ile altı arasında dondurma kamyonunun etrafına doluşan öğrenciler; sırtlarında çantaları, ellerinde buruş buruş paralarla dondurma kamyonuna el sallıyorlar. Dondurmacının suratına bile bakmıyorlar dondurma alırken. Arkadaşlarıyla sohbet ediyor veya hava ve su kadar gerekli, hayati bir ihtiyaç olarak gördükleri cep telefonlarıyla konuşuyorlar. Çok azı teşekkür ediyor. Büyük kısmı gülümsemeye dahi zahmet etmiyor. Brady’nin umurunda değil. Kendisine bakılmasını veya hatırlanmayı istemiyor. O veletler için Brady, vücutlarını şekerle doldurmalarına yardımcı olan beyaz üniformalı bir satıcı ve onun işine gelen de böylesi.

Mavi Mercedes

2010’un ekim ayının sonlarındaki ılık ve güneşli bir gün, bir Mercedes, vakti zamanında Brady Hartfield’ın çocuklara dondurma satmak için kamyonunu yanaştırdığı McGinnis Parkı’nın boş otoparkına yanaşıyor. Şoför arabayı küçük bir Prius’un yanına park ediyor. Bir zamanlar gri olan Mercedes artık şeker mavisi.

Yukarıda kitaptan alıntılar var. Aşağıda ise arka kapağı okuyabilirsiniz. Her zamanki gibi muhteşem bir polisiye gerilim romanı. Hala okumadıysanız mutlaka okumalısınız.

Bakalım bu oyunda kim av, kim avcı olacak? Bill Hodges: emekli polis Brady Hartsfield: Bill Hodges’un asla çözemediği cinayetlerin faili. Şimdi bir kez daha büyük bir oyunla karşı karşıyalar.

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.