Milena’ya Mektuplar (Franz Kafka) 1


Milena’ya Mektuplar (Franz Kafka)
Milena’ya Mektuplar; çeviriler ile başlayan, yaklaşık 2 yıl sürecek mektuplaşmalarla örülen ve sonunda kangren haline gelecek bir aşkın hikayesidir.
Franz Kafka, Prag’da tanıştığı gazeteci Milena Jesenska’dan hikayelerini Çekçe’ye çevirmesini ister. Çevirilerdeki ustalık ve içtenlikten etkilenen Kafka, 1920 Nisan’ında Milena’ya bir mektup yollar.
Mektuplaşmalar, zamanla yoğun bir aşka dönüşür. Ne var ki, zihinsel bir yolculuk olarak yaşanan bu aşk zamanla Kafka’nın ruhunda derin yaralar açacaktır…
”Sizi özlediğimi söylesem yalan olur, bu olup olabilecek en eksiksiz, en acı verici büyü.
Buradasınız, tıpkı benim gibi, hatta benden de fazla, benim olduğum yerde siz de varsınız üstelik benden fazla varsınız.”
Bu kitap yukarıda, kitap arkasında, anlatıldığı gibi yoğun bir aşkı anlatıyor. Açıkçası çok merak ediyordum bu kitabı çünkü okuyucu yorumlarının yarısı çok güzel okunmalı derken kalan yarısı da kesinlikle almayın, çok sıkıcı, okuyamadım, yarım bıraktım diyenlerden oluşuyor. Ben bir şans vermek istedim, sonuçta mevzu bahis olan Kafka… Açıkçası ben beğendim, gayet rahat okudum ama Milena’nın mektuplarının olmaması bazı şeyleri sanki havada bırakıyor. Yine de bir deneyin derim, bakalım hangi tarafta olacaksınız, beğenenlerden mi beğenmeyenlerden mi?

 •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkında yorum “Milena’ya Mektuplar (Franz Kafka)

 • Ebru

  Merhabalar,

  Franz Kafka okumayı kişisel gelişim için çok faydalı buluyorum. Çağımızın en büyük yazarlarından biri olan Franz Kafka eserlerinde insanların kendilerine yabancılaşmasını, yalnızlığını ve korkularını ele almıştır. Franz Kafka’nın Milena’ya Mektuplar’ından derlediğim yirmi alıntıyı okumanız için ben de sizinle paylaşmayı çok isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/kafkanin-milenaya-mektuplarindan-20-etkileyici-alinti/ şu cümle pek çok insan gibi benim de aklıma yer etmiştir:
  -Benimle onun arasında kaldıysan, onu seç Milena!
  +Neden?
  -Çünkü beni gerçekten sevseydin, seçenek olarak görmezdin.

  Güzel okumalar dilerim,
  edebiyatla ve sağlıkla kalın.