İnci (John Steinbeck) 1


…Kelimelere dökebilse Ailenin Türküsü derdi ona.

İnci (John Steinbeck)
Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Tomris Uyar’ın sunuş yazısında belittiği gibi, ”insanoğlunun umudunun, var olma direncinin seyreldiği bir tarih anında olanca görkemiyle gerçek umudun türküsünü söylemiştir. Toz pembe olmayan gerçekçi bir umudun.” Bu nedenle eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.
Bir Meksika halk hikayesinden esinlenmiş İnci, bir zamanlar İspanya Kralı’na büyük zenginlikler getiren bir koyda yaşayan fakir bir inci avcısının, Kino’nun ve ailesinin hayatını anlatır. Kino’nun çocuğunu kurtarmak umuduyla daldığı denizden çıkardığı eşi benzeri görülmemiş inci, yalnızca umut değil yıkım da getirecektir. İncinin özü insanların özüne; Kino’nun kulaklarında çınlayan ve kasabaya yayılan İncinin Türküsü, ailenin, kötülüğün, umudun ve düşmanlığın türküsüne karışacaktır.

Steinbeck, Kino’nun derinliklerinden söküp çıkardığı inci ile içinde yaşadığımız dünyaya ve insanın dramına ışık tutuyor.
Zengin ve fakirin keskin hatlarla ayrıldığı bir yerdeyiz. Bir mucizenin bile uğur değil de uğursuzluk getireceği düşüncesinde yalnız ve zavallı insanlarla, yediği önünde yemediği ardında gözünü para bürümüşlerin dünyasına hoşgeldiniz. Zavallı Kino ve karısı fakir ve mutlu yaşarken oğullarının hasta olması ile yüzlerine kapanan kapı ve sonrasında önlerinde açılan mucizevi kurtuluş yolu… Peki bu yol nasıl oldu da bir kabusa döndü? Her kitap yeni bir yolculuk benim gözümde ve siz de yeni bir yolculuğa çıkacaksanız bu sıralar, tavsiye ederim, sıradaki kitabınız bu olsun…

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkında yorum “İnci (John Steinbeck)

  • İrfan Hanım

    İnci; bir John Steinbeck kitabı daha okundu bitti. Her zamanki gibi yine çok etkileyici, çok düşündürücü. İnsanlık tarihi boyunca sınavlardan geçiyor ama bir türlü sınav sonuçlarından ders çıkartmıyor. 🙁
    “Benim oğlum okuma öğrenecek, kitaplar karıştıracak, yazacak da, yazmayı da öğrenecek. Oğlum sayılarla da uğraşacak, onun bunları bilmesi bizi özgürlüğe kavuşturacak o öğrenecek, onun aracılığıyla bizler de öğreneceğiz.”
    Kahramanımız Kino’nun oğlu için hayal etikleri…