İKİGAİ (KEN MOGI)


Bunu başarmışsanız şimdi ve burada var olmanın ustası olmuşsunuz demektir.

İKİGAİ (KEN MOGI)

Japon yaşam sanatı İkigai sabah yataktan kalkmak için sebebiniz olmalı diyor Ken Mogi bizlere.
Seda Toksoy’un çevirisi ile Kuraldışı yayıncılık bu güzel öğretici kitabı bizlere ulaştırıyor. Diğer kişisel gelişim kitaplarından farklı olarak bu kitap size ne yapmanız gerketiğinden çok yaptığınız şeylerin farkına varmanızı amaçlıyor. Siz günlük işler peşinde koşarken kendinizi neyin rahatlatıp neyin sıktığını farketmemiş olabilirsiniz. Yağtığınız şeyin aslında size geçim sağlamadığı halde sadece size huzur verdiğini anladığınızda bakış açınız değişecek ve bu duruma mutlu olacaksınız. Yani bir yeteneğiniz var fakat siz bunun sıradan birşey olduğunu düşünüyorsunuz. Aslında o işin (yemek yapmak, örgü örmek, resim yapma vb. gibi) sizi gün içinde ne kadar motive ettiğini belki de sırf bu işi yapmak için her yeni güne başladığınızın farkında değilsiniz. Burada bahsedilen basit yöntemlerle, size sizi armağan ediyor olması bu kitabı özel kılıyor. Çünkü yöntemler basit de olsa farkında olmadığınız şeyler. Örneğin: günlük koşuşturma içinde durup bir kediyi izlemenin, ona vakit ayırıp kafasını okşamanın ne kadar huzur verici olduğunu uygulamadan bilemezsiniz. Bu kitap da teorik olanın uygulama hali gibi, ben öyle hissettim okuduğumda ve sizlerin de okumasını tavsiye ediyorum. Ve şunu da belirtmeliyim ki hangi kitaptan hangi bilgiyi alacağınızı o kitabı okumadan bilemezsiniz. Bu kitap bana Japonya hakkında birçok yeni bilgi öğretti. Benden bu kadar siz de bu kitabı okuduysanız ya da okuduktan sonra bana yorumlarda düşüncelerinizi gönderebilirsiniz. Keyifli okumalar…

Kitaptan:

“Japonya’ya gelen turistlerin dikkatini çeken ilk şey, zincirler ya da büyük işletmelerden ziyade şahısların sahip olduğu ve işlettiği küçük ölçekli restoran ve barların çokluğudur. Bunların yerel bir havası vardır; benzersiz, kişiseldirler ve sahiplerinin zevklerini yansıtırlar.
Buralarda çoğunlukla bir kodovari no ippin -sahibinin imzasını taşıyan ve gururla sunduğu bir spesiyalite- bulunur. Ya kullanılan malzemeler özeldir ya da geldiği bölgeye veya hazılığının aldığı zamana dikkat çekilir.”

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.