MAVİ FİL BOBO (Myriam Picard / Jerome Peyrat)


MAVİ FİL BOBO (Myriam Picard / Jerome Peyrat)

Mavi Fil Bobo Arpa Kitap’tan çıkan kocaman bir kitap. Özgüvenli mutlu çocuklar kitap serisinden biri olan Mavi Fil Bobo’nun yazarı Myriam Picard, çizeri de Jerome Peyrat. Türkçeye çeviren A. Arzu Şensoy, uyarlayan Nurgül Şenefe.

Mavi Fil Bobo ormanda arkadaşları ile uyum içinde yaşayan, kendini arayan bir fil. Ormandaki her bir arkadaşına hayranlık duyan Mavi Fil Bobo, her gece rüyasın başka bir hayvan olduğunu görüyordu. Tüm gün ormanda dolaşırken karşısına çıkan hayvanların özelliklerini sayıp ‘ben de onun gibi olsam’ diye iç geçiriyor. Günler bu şekilde birbirini kovalarken bir türlü mutlu hissedemiyor Bobo kendini.,

Yine bir gün aynı şekilde başlamışken, ormanda bir koku alıyor Bobo. Hemen kokunun ne olduğunu anlamak için hızlıca ilerliyor ve dumanları görüyor. Ormanda yangın var. Bobo yapması gerekeni biliyor ve tüm varlığı ile olaya müdahale edip arkadaşlarını kurtarıyor.

O akşam bir şey fark ediyor. Kendi özel yeteneklerini! Mavi Fil Bobo kendi gibi olduğunda mutlu hissettiğini anlıyor. Ve arkadaşlarının da onu Bobo olduğu için sevdiğini, onların da ona hayranlık duyduğu yanlarının olduğunu görüyor.

Mavi Fil Bobo artık çok mutlu. Çünkü kendin gibi olmak, kendine has yeteneklerini keşfetmek herkesi mutlu eder.

Kitap;

”Hah, tamam: Maymun olsam mutlu olurdum! O ne şen şakrak, deli dolu biri öyle! Hep arkadaşlarıyla birlikte! Çok mutlu hem de! Keşke ben de Maymun gibi şen, deli dolu olsam, hoplayıp zıplasam!”

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.