Kaşal (Kyo Maclear / Isabelle Arsenault)


Yaşadığı mutfakta çatallar çatıldı, kaşıklar da kaşıktı.

Kaşal (Kyo Maclear / Isabelle Arsenault)

Kaşal; yazan Kyo Maclear, çizen Isabelle Arsenault, çeviren Gözdenur Çağlayan. Bu kitabı okumaya başlayınca bir şey fark ettim ki herkes birilerine biraz benzese de tamamen kendine özgü ve eşsizdir. Ben çocuk kitaplarını kızıma okurken çok farklı bir dünyaya ışınlanıyormuş gibi hissediyorum. Çocuklara çok güzel mesajlar veriyor ve onların dünyasında bizim anladığımızdan daha farklı anlamlar çıkabiliyor. Eğer bizler de bakış açımızı biraz olsun değiştirebilirsek, göremediğimizi görebilir ve bize de verilen gizli mesajları alabiliriz.

Kaşal; diğer kaşık ve çatallardan oldukça farklı. Kaşığa benziyor ama kaşık değil, çatala benziyor ama çatal değil. Şimdi ne yapmalı? Farklı göründüğü için diğerlerinin yaptığı işleri yeterince iyi yapamayacağını düşünüyor. Bu düşüncesi onu bir hayli üzüyor ve bir gün tek bir şey olmaya karar veriyor. Ya kaşık olacak ya da çatal. Haydi mutfağa gidip biraz ritim çalışalım kaşık veya çatallarla. Olur da Kaşal çıkarsa karşımıza onu da es geçmeden hangi ritmi çıkarttığına, ne gibi özellikleri olduğuna, bize hangi konuda yardımı dokunabileceğine bir bakalım ne dersiniz?

Ayrıca belirtmeliyim ki; hiç bir çocuk kitabı resimleri olmadan bir anlam ifade etmiyor. Hep Kitap yayın evinden çıkan tüm kitaplarda kitabın öyküsü kadar resim kalitesi de çok güçlü ve başarılı. Kaşalı okurken önce resimleri incelemek isteyeceksiniz. Hikayenin dışında, eğlenceli aktivite haline de dönüştürebileceğimiz resimler biraz kafamızı dağıtıp, kitap okumayı daha da eğlenceli kılacaktır.

Kitaptan:
“Kaşal, kendi gibi eşi benzeri bulunmayan ve yemenk zamanı masada olması istenmeyen başka yalnız yaratıklar olup olmadığını düşündü.
Yemek vakti geldiğinde kaşıklar, bezelye futbolu oynar ve haşlanmış yumurtaları ustaca kafalarında dengelerlerdi. Kaşal bunları çekmecesinden izlerdi.”

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.