İnatçı Kirpi Mina (Y.:Tülin Kozikoğlu, R.:Sedat Girgin)


“Yeter ama Mina, inat etme artık. Ne olur bizimle oynasan azıcık?”

İnatçı Kirpi Mina (Y.:Tülin Kozikoğlu, R.:Sedat Girgin)

Redhouse Kidz Çocuk Kitaplarından LeyLA Fonten’den Öyküler serisi;
-Korkak Kuş Sema
-Utangaç Köpek Kaya
-Bilmiş Fare Tuna
-Öfkeli Örümcek Rıza
-Sabırsız Sinek Feza
-Tembel Balık Sefa
-Kıskanç Kurbağa Eda
-İnatçı Kirpi Mina
-Mutsuz Kedi Dila

Bu öyküyü yazan; Tülin Kozikoğlu, resimleyen; Sedat Girgin. Resimleriyle göz dolduran, çocuğun dikkatini çeken, capcanlı karakterleriyle eğlenceli ve de düşündüren her zaman okuyabileceğiniz bir kitap. Diğerlerini de alıp okumak için sabırsızlanıyorum. Ben belki de kızımdan daha çok eğlenmiş olabilirim. Öfkeli Örümcek Rıza’yı bir arkadaşımdan okumuştum, İnatçı Kirpi Mina da okundu ve tam anlamıyla ba-yıl-dım.
Şunu itiraf etmeliyim ki, bu kitabı çocuğuna okuyacak anne, baba, dede, büyük anneler ve diğer büyükleri, bu kitap bence biz büyüklere ‘Kızım sana söylüyorum, Gelinim sen anla’ misali bir mesaj içeriyor. Kesinlikle okurken demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Elbette çocuğa öğreteceği de garantili ancak unutmamız gereken, çocuklar biz ebeveynlerinin aynası; yani biz ne isek çocuklarımız da onu yansıtıyorlar.
Misal: Kızım inatçı Kirpi Mina gibi ise ben de kesinlikle arkadaşları gibiyim! Bu durumu acil düzeltmeli ve onu anlamaya çalışmalıyım. Bu kitaptan bana düşen ders bu oldu. Darısı başınıza!

Kitaptan;

“LeyLA Fonten’den Öyküler; Merhaba, benim adım Leyla! La Fontaine’in torununun torununun torunuyum. Evet, evet şu bildiğiniz La Fontaine…
Hani hayvan hikayelerinden biz insanların ders çıkarmasını bekleyen meşhur yazar var ya, işte o. Ben onun masallarını dinleye dinleye dinleye büyüdüm. Damarlarımda taşıdığım kan mı, yoksa kader mi bilinmez, zaman içinde evim hayvanlarla dolup taştı. Tıpkı La Fontaine’in hayvanları gibi benim evimdekilerin de çeşit çeşit huyu var. Kimi güler, kimi ağlar, kimi kızar, kimi korkar. Yıllardır bu hayvanlarla aynı çatı altında yaşıyorum. Dedemin dedesinin dedesinden kalan alışkanlıkla hikaye anlatmaya da bayılıyorum. Var mısınız dinlemeye?”

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.