Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2019 1


Mesele, iletişim meselesidir. İletişimi mesele etmezseniz ortada bir mesele kalmaz…

Yerli Bilimkurgu Yükseliyor Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2019
Bu seçkide yer alan öyküler 41 yazar tarafından ORHAN DURU anısına ithafen özel olarak yazılmıştır.

Harita (Orhan Duru)
903 hicri yılının muharreminde Polya açıklarında bir kadırga ilerliyordu kuzey yönünde, yıldızlı bir Akdeniz gecesinde. Çık yoktu ortalıkta, kürek başında uyuyan forsaların düşlerinde homurdanmalarından ve diş gıcırdatmalarından başka. Dümen suyu yakamozlanıyordu arada bir. Teknenin burnu bez yırtar gibi yırtıyordu Akdeniz’in sularını. Herkes uykudaydı; tayfalar, azaplar, leventler, cenkçiler, usta gemiciler ve öteki perakende gemi adamları uykudaydı, hamaklarında ya da şiltelerinde. Nöbetçiler ve gözcüler uyumuyordu elbet. Dümenci de uyumuyordu ve gözleri sancak omuzluğundaki kıyıları tarıyordu durmadan.
Reis de uyumuyordu bu gece. Parıltılı gökyüzüne gözlerini dikmiş, gözlüyordu yıldızları Kadırga’nın direklerinin uçları, salıntıyla gidip geliyordu yıldızlar arasında bir sağa, bir sola.
Öykü, Nostromo Bilimkurgu Dergisi, Sayı 1/1997 Sayfa 17-18-19-20-21’de yayınlanmıştır.

Kanatlarımızı Koparamazsınız (Mustafa İzmirli)
Yıllara yayılan uyku sorunuyla geçen gecelerim ve tıbbın bittiği yerde alternatifine yönelsem dahi çözemediğim sorunum… Basit bir yöntemle üstesinden geleceğim hiç aklıma gelmezdi. Politikacıların uyuşturan nutuklarını dinlerken uykunun kollarına kendimi kolayca bırakabiliyorum. Önümüzdeki ay en iyi uykuyu çekmemi sağlayan politikacıyla, zerre yardımcı olmayan mantıklı rakibi arasında bir seçim yapmam gerekiyor. Adam, seçilmediği takdirde politikayı bırakabilir ve aynı konuşmaları tekrar dinlemem bir işime yaramıyor. Elimdeki kayıtlar da hızla tükeniyor. Rakibiyse ülkenin içine düştüğü uzay saçmalığının farkında…

Kitaptaki 41 öyküden ikisinin birer paragrafını yukarıda aktardım. Aşağıda arka kapaktaki anlatım var. 41 öykü 41’i birbirinden ilginç.

Uzayın, ayak ucumuzdaki gizemli derinliklerine, evrenin başucumuzda parlayan karanlık köşelerine, zihnimizin ışık yılları ötedeki hücrelerine; geçmişin henüz yazılmamış, geleceğin koparılmış sayfalarına bir yolculuğa hazır mısınız?

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkında yorum “Bilimkurgu Öykü Seçkisi 2019