Uzun Beyaz Bulut Gelibolu (Buket Uzuner) 1


”Çanakkale, Yeni Türkiye’nin önsözüdür.

Uzun Beyaz Bulut Gelibolu (Buket Uzuner)
Çanakkale 2000
Çanakkale Savaşları’nda ölen büyük dedesinin mezarını aramak için Gelibolu’ya gelen Zelandalı genç bir kadın ve Çanakkale Milli Parkı’nda bastonuyla dolaşan Türk Nine’nin akıllara durgunluk veren seksen beş yıllık sırrı…
Çanakkale 1915
Osmanlı Teğmeni Ali Osman Bey ile Anzak Er Alistair John Taylor’ın birlikte insanlığa verdiği dehşetengiz ders…
Tarih kitaplarında yer almasına henüz hiçbir milletin izin vermeye hazır olmadığı büyük insanlık sınavı: Aynı adam aynı savaşta iki düşman ülkede savaş kahramanı olur mu? Ya da: Tarih düz okunacak bir metin midir? Ve tarih yeniden yazılmalı mıdır?
”Uzun Beyaz Bulut-Gelibolu, Türk romanında heyecan verici bir yenilik. Savaşın anlamsızlığını, gizemini ve düşmalığın ötesinde birleştirme mucizesini dünya edebiyatında pek az yazar böylesine sürükleyici bir anlatımla yaratabilmiştir.
Talat S. Halman

İnanılmaz bir hikaye, büyüleyici bir yolculuk, tarihte gezinti… Saygı duyulan, biraz da korkulan bir büyük çınar ve Gazi Ali Osman Bey’in yadigarı Beyaz Nine… Bu kitap hakkında ne desem bilemiyorum. Çok sevdim. Cephelerden yazılmış mektupların ortaya çıkması ile hayret verici şekilde birbirine bağlanan hayatlar… Buket Uzuner muhteşem yazarlarımızdan bana göre, Su, Toprak, Hava üçlemesindeki Umay Nine gibi, Beyaz Nine de karakteri ile hayran bırakıyor kendine. Bu arada serinin dördüncüsü Ateş’i de dört gözle bekliyorum.

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hakkında yorum “Uzun Beyaz Bulut Gelibolu (Buket Uzuner)

  • İrfan hanım

    Gelibolu
    Uzun Beyaz Bulut
    Nihayet okudum. Aslında 2004 yılında okunmaya başladım; kitap benim değildi sahibine bıraktım, sonra bir yakınım kitabı bana hediye etti ve tekrar okumaya başladım sonlara doğru kitabımı takside unuttum. 2004 de başlayıp, 2009 da devam edip 2020 de bitirebildiğim, her sayfasına hayran olduğum tek kitap. Kitaptan “Özgürlük temiz hava gibidir. Herkese, her zaman gereklidir!”

    Okumalısınız…