Beş Sevim Apartmanı Rüya Tabirli Cinperi Yalanları (Mine Söğüt)


Cinperilerin başı da şimdi benimle derde girecek.

Beş Sevim Apartmanı (Mine Söğüt)

Rüya Tabirli Cinperi Yalanları

Yıllar önce, İstanbul’un Cihangir semtinin yokuşlarla, merdivenlerle haşır neşir sokaklarında yerini henüz betonarme binalara kaptırmamış solgun, sessiz ahşap evler vardı. Çoğu yıkılmaya yüz tutan, aralıklı ahşaplarının içinden sert Boğaz rüzgarlarının uğultusu hiç eksilmeyen bu evlerden biri de Pürtelaş Sokağı’ndaki 17 numaralı ahşap evdi.

Rüyada yazı yazan bir kimseyi görmek hileye işarettir. Birileri onu kandıracak ya da o birilerine kanacak demektir. Hileden kaçmak için hep uyanık kalmak gerekir.

Melike on altı yaşına gelmişti ve hala geceleri bu rüyayı görüyor, gündüzleri de yine bu rüyayı düşünerek vakit geçiriyordu. Hiç tanımadığı babasının bir gün ansızın çıkıp gelmesini bitmek tükenmek bilmez bir açıklıkla hayal edip duruyordu. Üstelik babasının kim olduğunu annesi bile bilmezken, babası onun varlığından bile bihaberken…

Yukarıda kitaptan kısa alıntıları, aşağıda da arka kapağı okuyabilirsiniz. Bu kitap yazarın ilk romanı benim okuduğum üçüncü kitabı; Kırmızı Zaman ile başladım ve devamı gelecektir. Ellerine sağlık.

Pürtelaş Sokağı’nda kediler bir gün canhıraş feryatlarla ortalığı inlettiler. Pürtelaş Sokağı’ndaki Beş Sevim Apartmanı’nda tuhaf şeyler oluyordu. Beş pencereli, beş odalı, beş acayip insanın oturduğu Beş Sevim Apartmanı’nda perdelerin arkasında tuhaf şeyler olup bitiyordu. Cinler aleminden gelenler, periler aleminden gelenler, cinperi aleminden gelenler, orda beş garip hikaye yazdılar… yazdılar… yazdılar.

Pardon, altı hikaye yazdılar. Bir de Doktor Samimi ve onun günlüğü var.

Riyada günlük görmek iyi bir kitap okuyacağınıza işarettir. Rüyada günlük görülse de görülmese de Beş Sevim Apartmanı’nı okumak iyiye işarettir, onu okuyanın gönül gözü açılır, peri kızları rüyasına girer.

Mine Söğüt ilk romanı Beş Sevim Apartmanı ile okuyanı cinperi alemine götürüyor, uzun bir masal dinletir gibi, anlatır gibi, gösterir gibi.

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.