Anna Karenina (L.N. Tolstoy)


Kurtuluş herkesin kendi elindeydi.

Anna Karenina (L.N. Tolstoy)
Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Savaş ve Barış, Diriliş ve Kreutzer Sonat’ın büyük yazarı, sadece toplumsal olayları değil, bireyin duygularını da olağanüstü tasvir yeteneğiyle aktarmıştır. Yazar, en ünlü eserlerinden biri olan Anna Karenina’da evlilik, aşk ve ölüm konularını derin bir gözlem gücüyle ele almış, muhteşem edebi dehasıyla işlemiştir.
1875-1877 yılları arasında Ruskiy Vestnik dergisinde tefrika edilen romanın ilk baskısı 1878’de yapılmıştır. Pek çok yazar ve eleştirmen Anna Karenina’yı gelmiş geçmiş en büyük roman saymaktadır. Tolstoy’un bu büyük eseri birçok kez sinemaya da uyarlanmıştır.
Kitapçılarda 2 cilt halinde de bulunabilen fakat benim İşbankası Kültür Yayınlarından tek cilt halinde edindiğim toplam 1062 sayfalık bu eser başta gözümü korkutmuş olsa da yazarın muhteşem anlatımı ile ve gerçekten şimdiye kadar okuduğum hiçbir yazarda karşılaşmadığım kadar güzel betimlemeleriyle akıcılığıyla hem çok rahat okunuyor hem de kendine hayran bırakıyor. Bu eseri okurken başlarda çektiğim tek sıkıntı kahramanların isimleri oldu. Komik ama gerçek… O denli uzun ve her alanda farklı isimleri var ki! Evde kullandıkları isimler farklı, resmi alanlarda farklı… Neyse isimlere takılıp gölgesinde kalmazsak evlilikler, aşklar, hastalıklar, doğumlar, ölümler, soylular, diplomatlar, köylüler, kilise, hepsi inanılmaz güzel harmanlanıp bir arada sunulmuş ve o zamanki düzen ve dini düşünceler kahramanların diyalogları ile gözler önüne serilmiş. Son sayfalara doğru 1876-1877 yılları arasındaki Osmanlı-Sırp Savaşından da bahsedilmiş kahramanların savaşa bakış açılarıyla değerlendirmelerde bulunulmuş. Her yönüyle çok keyif alarak okuduğum harika bir eser, harika bir deneyim. Sizlere de tavsiye ederim…

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.