Tanışma


Merhaba Benokurum.com yazarlarından Işık ben. 2021 ile birlikte sana; kitap yorumlarından farklı olarak kendimden de bahsetmek istiyorum. Seninle okuduğum kitapları paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Okumak ne kadar güzelse paylaşmak da o kadar güzel ve insana kendini iyi hissettiren eylemler. Sence de öyle değil mi?

Ben okumaya geç başlayanlardanım mesela. İlk okulda okumayı sökenlere kurdele takılıyordu hatırlayanlar vardır (Şimdiler de nasıl oluyor aynı sistem devam mı ediyor acaba?). Ben okumayı söktüm kurdelem takıldı ve bir gün tekrar okurken bir şey oldu, takıldım okuyamadım. Böyle olunca öğretmenim kurdelemi geri aldı. Çok üzüldüm sonra okumaya küstüm. Bu sadece kitap okumak değil ama gerçek anlamda komple okumaktan vazgeçtim artık okumak istemiyordum. Düşünsene küçücük çocuksun ve tüm sınıfın önünde zaten senin için oldukça zor olan okumayı çözmüşsün küçük dünyanda kocaman bir şey başarmışsın ve en ufak bir hatanda bu başarının seni yerin dibine sokacağını öğreniyorsun. Artık ödevlerimi almıyordum, yapmıyordum, yapmak istemiyordum çünkü bir anlamı yoktu. Zaten okul yıllarımın o ilk iki senesi benim için tam bir kabustu bazı şeyleri hatırlamıyorum bile o kadar silmişim. Bir tek öğretmenimin yüzünü ve bana olan davranışlarını silemiyorum. Bu konuya biraz eğilip bir affetme meditasyonu yapsam iyi olacak hatırlayınca konunun kapanmadığını anladım.

Neyse, umarım senin okul hayatının başlangıcı ile ilgili güzel anıların vardır.

Evet okumaya geç başladım fakat geç olsun güç olmasın dedikleri bu olsa gerek çok sevdim. Ailem bu konuda bana çok güzel rol model oldu. Aslında çocukken annemin çok kitap okuduğunu görmedim, göremezdim zaten çünkü çok çalışıyordu. Tatillerde ama hep yanında kitabı olur ve bizden fırsat buldukça okurdu. Bana okumayı sevdiren ablam olmuştur. Ablam tam bir kitap kurduydu kardeşim de öyledir. Ben de onlardan ilham alarak başladım. Başlarda çok isteyerek olmasa da kitapların dünyasına girdikçe ilgim arttı ve daha çok okumak istedim.

Bizim evde pek kimsenin rağbet etmediği kitapları okuyordum. Sitedeki yazılarımdan da belli, ilgi alanım bizimkilerden biraz farklı. Ablamın, bana okumayı sevdirebilmek için başlamam gereken ilk kitabın Ben Annemi Seviyorum olmasına karar vermesi isabetli bir seçim olmuştu. Çünkü bu kitap beni çok etkilemişti. Daha sonralarda Gorki’nin Ana kitabını okuyabileceğimi düşünüp başladım eh benim gibi kitap konusunda henüz çömez olan biri için oldukça zorlayıcı olmuştu. Ama tamamını okuyup bitirmiştim. Ve uzunca bir süre kendimi takdir ettim. Sanıyorum orta okulun başlarındaydı. Simyacı kitap konusunda yolumu belirleyen fenerimdir. Gönderilmemiş Mektuplar iz bırakanlardan…

İşte benim kitap serüvenim böyle başladı. Sen de paylaşmak istersen bana yazabilirsin? Bol kitap okumalı günler, geceler dilerim, hoşçakal.

Işık ÖZ

  •   

Bir yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.